Produktbeskrivning
SPC270C (standardbeteckning: JSC270C)är en kommersiell-kvalitet av kallvalsad-kolstålklass definierad enligt JFS A 2001, standarden utfärdad av Japan Iron and Steel Federation. Det är ett allmänt använt allmänt-kallvalsat-stål som erbjuder en balans mellan måttlig styrka, god formbarhet, utmärkt svetsbarhet och slät ytfinish - till en konkurrenskraftig kostnad.
Standardnotering: SPC270C/JSC270C tillhör JFS A 2001-standardfamiljen, inte JIS G3141 (som täcker den äldre SPCC–SPCG-serien). JFS A 2001 introducerade den moderna namnkonventionen där siffran anger minsta draghållfasthet i MPa. De två standarderna är relaterade men inte utbytbara - anger alltid JFS A 2001 vid beställning av denna klass.

Prefixet "JSC" står för Japan Steel Cold-valsad, bokstaven "C" anger kommersiell kvalitet (baskvaliteten i serien) och "270" representerar den lägsta draghållfastheten på 270 MPa. Högre bokstäver i samma serie (JSC270D, JSC270E, JSC270F, JSC270G) indikerar successivt bättre ritningskvalitet med bibehållen golvstyrka.
Namnet SPC270C är en övergångsbeteckning som fortfarande används i internationell handel - den är funktionellt identisk med JSC270C och de två kan användas omväxlande.
1. Mekaniska egenskaper hos SPC270C stål
Följande tabell visar de viktigaste mekaniska egenskaperna för SPC270C/JSC270C enligt JFS A 2001 (typiska värden för kallvalsade och glödgade tillstånd):
| Egendom | Symbol | Värde | Anteckningar |
|---|---|---|---|
| Draghållfasthet (min.) | Rm | Större än eller lika med 270 MPa | "270" i SPC270C hänvisar till detta värde |
| Avkastningsstyrka | Rp0,2 | 125–275 MPa | Varierar efter tjocklek och temperament; kommersiell kvalitet har inget fast avkastningsminimum |
| Förlängning (A80) | A80 | Större än eller lika med 30 % | Tjocklek-beroende; tunnare mätare kan visa lägre värden |
| Densitet | ρ | 7,85 g/cm³ | Standard för kolstål |
| Kall formbarhet | - | 180 graders böj, inga sprickor | Lämplig för stämpling, bockning, ytlig ritning |
Viktigt: Beteckningen "270" anger draghållfasthet, inte sträckgräns. Sträckgränsen för kallvalsat- stål av kommersiell-kvalitet är vanligtvis 50–70 % av draghållfastheten och är inte ett garanterat specifikationsvärde för denna kvalitet. Om din applikation kräver en specifik sträckgräns, överväg att rita-kvalitetsgrader (JSC270D/JSC270E) istället.
2. Kemisk sammansättning
SPC270C-stål är aluminium-avdödat med noggrant kontrollerad kemi för att säkerställa konsekvent formbarhet. Nyckelelement (massfraktion, maximalt om inget annat anges):
| Element | Symbol | Max. % | Ändamål |
|---|---|---|---|
| Kol | C | Mindre än eller lika med 0,12 | Låg kolhalt säkerställer god svetsbarhet; högre än djupteckningsbetyg- |
| Kisel | Si | Mindre än eller lika med 0,10 | Minimalt kisel bevarar ytkvaliteten |
| Mangan | Mn | Mindre än eller lika med 0,50 | Bidrar till styrka utan att ge avkall på duktilitet |
| Fosfor | P | Mindre än eller lika med 0,035 | Kontrolleras för att undvika kall korthet |
| Svavel | S | Mindre än eller lika med 0,025 | Låg svavelhalt för förbättrad formbarhet |
| Aluminium | Al | Större än eller lika med 0,020 | Aluminium-dödad; förfinar kornstrukturen, förbättrar segheten |
3. Globala ekvivalenta betyg
| Område | Standard | Motsvarande betyg | Relation |
|---|---|---|---|
| Japan | JFS A 2001 | JSC270C | Direkt motsvarighet; standardbeteckning |
| Japan (arv) | JIS G3141 | SPCC | Funktionell föregångare; JSC270C har hårdare egenskapskontroll |
| Europa | EN 10130 | DC01 | Närmast matchning i formbarhet och styrka |
| Kina | Q/BQB 408 / GB/T 5213 | DC01 / SPCC | SPCC är det vanliga handelsnamnet; bekräfta full spec mot Q/BQB |
| USA | ASTM A1008 | CS typ B | Kommersiellt stål, kall-valsat; allmän-motsvarighet |
Viktig:SPC270C/JSC270C under JFS A 2001 har strängare och mer tydligt definierade egenskapsintervall än generisk SPCC under JIS G3141. När du byter mellan standarder, jämför alltid hela specifikationsbladet -, inte bara betygsnamnet.
4.SPC270C vs. JSC270-serien i ett ögonkast
SPC270C är instegs-betyget i JSC270-familjen. Hela serien ger ökad ritningsförmåga vid samma nominella hållfasthetsnivå:
| Kvalitet | Kvalitetsnivå | Min. Draghållfasthet (MPa) | Typisk förlängning | Al-Dödad | Icke-åldrande |
|---|---|---|---|---|---|
| JSC270C | Kommersiell | Större än eller lika med 270 | Större än eller lika med 30 % | ✓ | - |
| JSC270D | Ritning | Större än eller lika med 270 | Större än eller lika med 34 % | ✓ | - |
| JSC270E | Djupteckning | Större än eller lika med 270 | Större än eller lika med 36 % | ✓ | - |
| JSC270F | Djupteckning | Större än eller lika med 270 | Större än eller lika med 38 % | ✓ | ✓ |
| JSC270G | Ultra-djupteckning | Större än eller lika med 270 | Större än eller lika med 40 % | ✓ | ✓ |
Urvalsregel: Alla kvaliteter delar samma 270 MPa draggolv. Bokstaven indikerar ritningsdjup. Välj den lägsta bokstaven som uppfyller dina formningskrav för att optimera kostnaden.
Begär en kostnadsfri offert inom 24 timmar.
SPC270C stålär en kallvalsad-kvalitet av högkvalitativ kolstål, huvudsakligen kompatibel med japanska JIS G 3141-standarden, och motsvarar i huvudsak JSC270C (en reviderad beteckning i uppdaterade JIS-standarder). Det är ett kallvalsat stål av kommersiell-kvalitet- med måttlig hållfasthet (minsta sträckgräns runt 270 MPa) och utmärkt formbarhet, svetsbarhet och ytkvalitet. Det används i stor utsträckning inom fordonsindustrin, hushållsmaskiner och allmän tillverkning och fungerar som ett kostnadseffektivt-material för komponenter som kräver formning och måttlig belastning{10}, vilket skapar en balans mellan prestanda och ekonomi.
SPC270C-stål tillhör SPC-serien kallvalsat stål, där "S" står för stål, "P" för kallvalsat-, "C" för kommersiell kvalitet och "270" anger dess nominella draghållfasthetsnivå (cirka 270 MPa). Till skillnad från vanligt varmvalsat-stål genomgår det kallvalsning, vilket resulterar i en slät yta, jämn tjocklek och stabila mekaniska egenskaper-som undviker ytdefekter och prestandafluktuationer hos varmvalsat-stål. Dess låga kolhalt och optimerade kemiska sammansättning säkerställer god duktilitet och bearbetbarhet, vilket gör den lämplig för olika kallformningsprocesser som stansning, bockning och klippning.


5. Viktiga egenskaper hos SPC270C stål
Egenskaperna hos SPC270C-stål är optimerade för formbarhet och måttlig hållfasthet, med följande nyckelindikatorer (kompatibla med JIS G 3141, förenklad för tydlighetens skull):
|
Fastighetsindikator |
Typiskt värde |
|---|---|
|
Minsta avkastningsgräns (Rp0,2) |
≈270 MPa |
|
Draghållfasthet (Rm) |
390–450 MPa |
|
Förlängning (A80) |
Större än eller lika med 30 % |
|
Densitet |
7,85 g/cm³ |
|
Kall formbarhet |
Utmärkt (180 graders böjning utan sprickor) |
Dess kemiska sammansättning är strikt kontrollerad för att säkerställa prestanda, med nyckelelement (massfraktion, Mindre än eller lika med %): C Mindre än eller lika med 0,12, Si Mindre än eller lika med 0,10, Mn Mindre än eller lika med 0,50, P Mindre än eller lika med 0,035, S Mindre än eller lika med 0,02 eller lika med 0. Det låga kolinnehållet säkerställer god svetsbarhet, och mikrolegeringselement som aluminium hjälper till att förfina kornstrukturen, vilket förbättrar den totala segheten.
6. Huvudapplikationer för SPC270C stål
SPC270C-stål används ofta inom olika områden på grund av dess balanserade prestanda och kostnadseffektivitet, med fokus på komponenter som kräver formbarhet och måttlig styrka:
6.1 Bilindustrin: Icke-lastbärande-konstruktionskomponenter som bilsäten, dörrpaneler, innerpaneler i bagageluckan och små fästen-som utnyttjar dess goda formbarhet och ytkvalitet.
6.2 Hushållsmaskiner: Höljen och fästen för hushållsapparater (t.ex. tvättmaskiner, kylskåp, luftkonditioneringsapparater), samt baskomponenter för elektroniska enheter-som drar nytta av dess släta yta och enkla målnings-/galvaniseringsförmåga.
6.3 Allmän tillverkning: Möbelramar av metall, delar till kontorsutrustning, lätta-duty货架 och hårdvarukomponenter-lämpliga för stansning, bockning och andra kallformningsprocesser, för att möta massproduktionsbehov.
6.4 Andra fält: Precisionsstämplingsdelar, dekorativa metalldelar och små strukturella komponenter som inte kräver hög hållfasthet men har strikta krav på yta och formbarhet.
7. Globala ekvivalenta kvaliteter av SPC270C stål
SPC270C-stål har tydliga likvärdiga kvaliteter i stora globala standarder, vilket underlättar gränsöverskridande-upphandling och projektansökan. Den förenklade motsvarande tabellen är som följer:
|
Region/Standard |
Motsvarande betyg |
|---|---|
|
Japan (JIS/JFS) |
JSC270C (direkt motsvarighet) |
|
Europa (EN 10130) |
DC01 (ST12) |
|
Kina (Q/BQB) |
SPCC (funktionell motsvarighet) |
|
USA (ASTM) |
ASTM A1008 CS-CR1 |
Nyckelanmärkning: JSC270C är den uppdaterade beteckningen för SPC270C i japanska standarder, med identisk kemisk sammansättning och prestanda-kan de användas omväxlande i faktiska applikationer.
8. Varför välja GNEE Steel för SPC270C?
Gnee Steel (Tianjin) Co., Ltd. levererar SPC270C/JSC270C kallvalsat stål i full överensstämmelse med JFS A 2001. Brukstestcertifikat (MTC) tillhandahålls som standard, och tredjepartsinspektion (SGS, TÜV, Bureau Veritas) är tillgänglig på begäran.
Inventeringsområde: Tjocklek 0,3–3,2 mm, bredd upp till 1500 mm, spole eller klippt-till-längd ark
Ytfinish: Ljus (B) eller matt (D) tillgänglig; oljad eller torr
Bearbetning: Klyvning, skärning-i-längd och ytbehandling i vårt bearbetningscenter
Frakt: FOB Tianjin/Shanghai; alternativ för container och bulkfartyg
För en offert eller för att begära ett specifikationsblad, vänligen kontakta oss:
E-post:sale@gneegi.com |WhatsApp/WeChat: +86 15824687445

Begär det senaste stålpriset idag
Vanliga frågor (FAQ)
1. Vad är SPC270C stål?
SPC270C är ett kallvalsat kommersiellt kolstål som uppfyller JIS G 3141-standarden, motsvarande JSC270C. Den har måttlig hållfasthet (≈270 MPa sträckgräns) och utmärkt formbarhet, allmänt använd i bilar, hushållsapparater och allmän tillverkning.
2. Vad är skillnaden mellan SPC270C och SPCC stål?
SPC270C har högre hållfasthet än SPCC (sträckgräns ≈270 MPa vs. SPCC:s ≈180 MPa) samtidigt som den bibehåller god formbarhet. SPCC är för komponenter med allmän-last, medan SPC270C är lämplig för delar som kräver måttlig bärförmåga-.
3. Kan SPC270C användas för stämpling?
Ja. Den har utmärkt formbarhet, lämplig för stansning, bockning, klippning och andra kallformningsprocesser och är inte benägen att spricka under bearbetning.
4. Är SPC270C svetsbar?
Ja. Dess låga kolhalt säkerställer utmärkt svetsbarhet, och den kan svetsas via punktsvetsning, CO₂-gasskyddad svetsning etc. utan speciell förvärmning.
5. Vad motsvarar SPC270C i europeiska standarder?
Den europeiska motsvarigheten är DC01 (ST12) enligt EN 10130-standarden, med liknande formbarhet och styrka, lämplig för gränsöverskridande-projektsubstitution.
SPC270C-stål är ett kostnads-effektivt kallvalsat- kommersiellt stål med måttlig styrka och utmärkt formbarhet. Dess likvärdiga relation med JSC270C och tydliga globala motsvarigheter gör det enkelt att hämta och tillämpa i internationella projekt. Det är ett idealiskt material för medel-komponenter som kräver formning och måttlig belastning-, som används i stor utsträckning inom bilindustrin, hushållsmaskiner och allmän tillverkningsindustri.

