Qste380TM, Qste420TM, Qste460TM och Qste500TM stålplåtarär alla hög-hållfasthet, låg-legering (HSLA) varmvalsade-stålkvaliteter avsedda för kall-formning av fordonskonstruktionskomponenter, i överensstämmelse med tyska-relaterade standarder och har många referenser inom global biltillverkning. De delar samma kärnegenskaper-termo-mekaniskt valsade (TM-process), utmärkt kallformbarhet och svetsbarhet-men skiljer sig främst i sin sträckgräns (från 380 MPa till 500 MPa). När betygstalet ökar stiger flyt- och draghållfastheten gradvis, medan duktiliteten och formbarheten minskar något. Denna prestandagradient gör att varje klass är lämplig för olika fordonskonstruktionsdelar, från icke-lastbärande-komponenter (Qste380TM) till hög-kärnkonstruktionsdelar (Qste500TM).

Alla fyra kvaliteter tillhör QsteTM-serien, där "Q" står för god kallformbarhet, "St" betecknar styrka, "E" följt av siffror indikerar den lägsta sträckgränsen (i MPa), och "TM" representerar termo-mekanisk bearbetning (kontrollerad valsning och kylning). Denna bearbetning säkerställer en fin-mikrostruktur, balanserande styrka och formbarhet-av avgörande betydelse för fordonskomponenter som kräver både last-bärande kapacitet och komplex kallformning. Till skillnad från vanligt konstruktionsstål är de skräddarsydda för bilbruk, med strikta kontroller av kemisk sammansättning och föroreningar för att möta de höga standarderna för bilsäkerhet och hållbarhet.
1. Jämförelse av kemisk sammansättning (värmeanalys, mindre än eller lika med %)
Den kemiska sammansättningen av de fyra kvaliteterna är optimerad för deras respektive hållfasthetsnivåer, med mindre justeringar i manganinnehåll och mikrolegeringstillägg för att balansera styrka och formbarhet. Alla värden överensstämmer med relevanta standarder (med hänvisning till Q/BQB och EN 10149-2):
|
Element |
Knappfunktion |
||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Kol (C) |
Mindre än eller lika med 0,12 |
Mindre än eller lika med 0,12 |
Mindre än eller lika med 0,12 |
Mindre än eller lika med 0,12 |
Kontrolleras för att bibehålla svetsbarhet och formbarhet |
|
Kisel (Si) |
Mindre än eller lika med 0,50 |
Mindre än eller lika med 0,50 |
Mindre än eller lika med 0,50 |
Mindre än eller lika med 0,50 |
Hjälper till deoxidation under ståltillverkning, förbättrar ytkvaliteten |
|
Mangan (Mn) |
Mindre än eller lika med 1,40 |
Mindre än eller lika med 1,60 |
Mindre än eller lika med 1,60 |
Mindre än eller lika med 1,70 |
Förbättrar styrka och seghet; innehållet ökar med betyget |
|
Fosfor (P) |
Mindre än eller lika med 0,030 |
Mindre än eller lika med 0,025 |
Mindre än eller lika med 0,025 |
Mindre än eller lika med 0,025 |
Minimerat för att undvika spröd fraktur, strängare för högre kvaliteter |
|
Svavel (S) |
Mindre än eller lika med 0,025 |
Mindre än eller lika med 0,015 |
Mindre än eller lika med 0,015 |
Mindre än eller lika med 0,015 |
Styrd för att förbättra duktilitet och svetsbarhet |
|
Aluminium (Als) |
Större än eller lika med 0,015 |
Större än eller lika med 0,015 |
Större än eller lika med 0,015 |
Större än eller lika med 0,015 |
Förfinar kornstrukturen, förbättrar segheten |
|
Mikrolegeringar (Nb+Ti+V) |
Mindre än eller lika med 0,22 |
Mindre än eller lika med 0,22 |
Mindre än eller lika med 0,22 |
Mindre än eller lika med 0,22 |
Optimerar styrka och formbarhet; valt av leverantören |
2. Jämförelse av mekaniska egenskaper
Mechanical properties are the core differentiator of the four grades, with yield strength increasing by 40 MPa per grade (380→420→460→500 MPa). Tensile strength also increases accordingly, while elongation decreases slightly-reflecting the trade-off between strength and ductility. All values are for longitudinal samples, thickness 1.5~12.0mm (adjustments apply for thickness >8 mm):
|
Mekanisk indikator |
Qste380TM |
Qste420TM |
Qste460TM |
Qste500TM |
Notera |
|---|---|---|---|---|---|
|
Minsta avkastningsgräns (ReH/Rp0,2, MPa) |
Större än eller lika med 380 |
Större än eller lika med 420 |
Större än eller lika med 460 |
Större än eller lika med 500 |
Decreases by 20 MPa for thickness >8 mm |
|
Draghållfasthet (Rm, MPa) |
450~590 |
480~620 |
520~670 |
550~700 |
Utbudet utökas med ökande betyg |
|
Förlängning (A80, %) - Tjocklek<3.0mm |
Större än eller lika med 18 |
Större än eller lika med 16 |
Större än eller lika med 14 |
Större än eller lika med 12 |
Duktiliteten minskar med ökande styrka |
|
Förlängning (A80, %) - Tjocklek Större än eller lika med 3,0 mm |
Större än eller lika med 23 |
Större än eller lika med 21 |
Större än eller lika med 19 |
Större än eller lika med 17 |
Tjockare ark har högre töjning |
|
180 graders kallböjningstest |
d=0.5a (inga sprickor) |
d=0.5a (inga sprickor) |
d=0.5a (inga sprickor) |
d=1a (inga sprickor) |
Qste500TM kräver större böjradie på grund av högre hållfasthet |
|
Slagenergi (0 grader , J) |
Större än eller lika med 27 |
Större än eller lika med 27 |
Större än eller lika med 27 |
Större än eller lika med 27 |
Säkerställer seghet i låg-temperaturmiljö |
3. Processing Performance Comparison
Bearbetningsprestanda (formbarhet, svetsbarhet, bearbetbarhet) är nära relaterade till mekaniska egenskaper, med små skillnader mellan de fyra kvaliteterna-som främst påverkar komplexiteten i kallformnings- och svetsprocesser:
|
Bearbetningsprestanda |
Qste380TM |
Qste420TM |
Qste460TM |
Qste500TM |
|---|---|---|---|---|
|
Kall formbarhet |
Utmärkt: Lämplig för komplex stämpling, bockning och rullformning; inga sprickor även för små böjradier |
Mycket bra: Lämplig för de flesta bilkonstruktionsdelar; liten begränsning vid extrem böjning |
Bra: Lämplig för medium-komplexitetsbildning; kräver korrekta processparametrar för att undvika sprickbildning |
Fair: Lämplig för enkel till medium formning; större böjradie krävs; rekommenderas inte för extrem stämpling |
|
Svetsbarhet |
Utmärkt: Ingen förvärmning krävs för tjocklek mindre än eller lika med 35 mm; stabil svetshållfasthet, ingen efter-svetsvärmebehandling behövs |
Utmärkt: Samma som Qste380TM; lämplig för alla vanliga fordonssvetsprocesser |
Very Good: Weld strength matches base metal; slight preheating recommended for thickness >12 mm |
Good: Preheating (80~150℃) recommended for thickness >10 mm; strikt kontroll av svetsparametrar för att undvika sprödhet |
|
Bearbetningsbarhet |
Utmärkt: Lätt att skära, borra och stansa; lågt verktygsslitage |
Utmärkt: Samma som Qste380TM; lämplig för hög-bearbetning |
Mycket bra: Något högre hårdhet; kräver vassa verktyg och lämpliga skärparametrar |
Bra: Högre hårdhet; verktygsslitaget ökar något; behöver optimerade bearbetningsparametrar |
4. Applikationsjämförelse
Prestandagradienten för de fyra kvaliteterna avgör direkt deras tillämpningsområde inom biltillverkning, med högre kvaliteter som används för strukturella komponenter med högre-belastning. De används alla i stor utsträckning i bilramar, chassier och andra konstruktionsdelar, i linje med kraven för hög-konstruktionsstål för fordon:
3.1 Qste380TM Stålplåt
Lägst hållfasthet bland de fyra, med den bästa formbarheten och svetsbarheten-lämplig för icke-last- eller låg-lastbärande fordonskonstruktionskomponenter: Invändiga konstruktionsdelar för fordon: Innerpaneler för dörrar, innerpaneler på taket, golvpaneler och sätesramar. Icke{{6}belastande yttre paneler: bakluckans inre paneler och huvens inre paneler. Extra konstruktionsdelar: Fäststöd, förstärkningsplattor och små anslutningskomponenter.
3.2 Qste420TM Stålplåt
Balanserad styrka och formbarhet-den mest använda sorten av de fyra, lämplig för medelstora-konstruktionskomponenter för fordon: Chassinkomponenter för fordon: Chassitvärbalkar, längsgående balkar (lätt till medelstora-lastbilar) och upphängningsfästen. Karosskonstruktionsdelar: Dörrkrocks{{4}balkar} (förstärkning) och främre/bakre stötfångare (förstärkning). Komponenter för medelstor-last: Lastbilshyttramar, styrhusförstärkningar och bränsletankfästen. Den kan minska fordonsvikten med 10-15 % samtidigt som den bibehåller bärförmågan i tekniska maskiner.
3.3 Qste460TM Stålplåt
Hög hållfasthet, god formbarhet-lämplig för hög-konstruktionskomponenter i fordon som kräver både styrka och formning: Tunga-fordonskomponenter: Tunga lastbilschassier längsgående balkar, tvärbalkar och upphängningssystemkomponenter. Säkerhets-kritiska delar: Främre och bakre anti{5}kållhållfasthet{6} version), A-pelare (förstärkning) och takbalkar (förstärkning). Speciella fordonskomponenter: karossramar för tekniska fordon och lätta-kranarmskomponenter (liten storlek).
3.4 Qste500TM Stålplåt
Högsta hållfastheten bland de fyra, med något reducerad formbarhet-lämplig för hög-last, hög-säkerhetskomponenter för fordonskärna: Kärnlast-lagerkomponenter: Huvudbalkar för tunga lastbilschassier, ramskenor och axelfästen. Säkerhetsdelar för{{5} dörrskydd:{5} balkar (hög-hållfast version), B-pelare (huvudförstärkning) och främre/bakre längsgående balkar (slagtåliga-delar). Speciella tillämpningar: Hög-karossramar för fordon och lätta fordonskonstruktionsdelar (reducerar säkerheten samtidigt som det garanterar).
5. Jämförelse av globala ekvivalenta betyg
De fyra kvaliteterna i QsteTM-serien har tydliga likvärdiga betyg över stora globala standarder, vilket underlättar sömlöst utbyte av gränsöverskridande- fordonsprojekt och internationell upphandling. De är nära likvärdiga med S-MC-serien i standarden EN 10149-2:
|
Qste Betyg |
Europeisk standard (EN 10149-2) |
American Standard (ASTM) |
Kinesisk standard (GB/T/Q/BQB) |
Japansk standard (JIS) |
|---|---|---|---|---|
|
Qste380TM |
S420MC (1.0980) |
ASTM A607 betyg 60 |
Q380TM (Q/BQB 310) |
SPFH540 |
|
Qste420TM |
S420MC (1.0980) |
ASTM A607 betyg 65 |
Q420TM (Q/BQB 310) |
SPFH590 |
|
Qste460TM |
S460MC (1,0982) |
ASTM A607 betyg 70 |
Q460TM (Q/BQB 310) |
SPFH600 |
|
Qste500TM |
S500MC (1,0984) |
ASTM A607 betyg 75 |
Q500TM (Q/BQB 310) |
SPFH700 |
Nyckelanmärkning: Den europeiska S-MC-serien (S420MC, S460MC, S500MC) är direkta ekvivalenter och delar samma termomekaniska-bearbetnings- och prestandaindikatorer. Kinesiska QXXXTM-kvaliteter är helt kompatibla med QsteTM-serien, lämpliga för inhemska bilprojekt och exportinriktad-tillverkning.
Begär det senaste stålpriset idag
Vanliga frågor (FAQ)
1. Vad är kärnskillnaden mellan Qste380TM, Qste420TM, Qste460TM och Qste500TM?
Kärnskillnaden är derassträckgräns, som gradvis ökar från 380 MPa (Qste380TM) till 500 MPa (Qste500TM). När styrkan ökar minskar duktiliteten och formbarheten något medan kostnaden ökar.
2. Kan Qste420TM ersätta Qste380TM direkt?
Ja. Qste420TM har högre styrka och något lägre formbarhet än Qste380TM. Den kan direkt ersätta Qste380TM för komponenter med låg-last, vilket ger bättre-lastbärande kapacitet, men kommer att öka materialkostnaderna.
3. Är Qste500TM lämplig för komplexa stämplingskomponenter?
Rekommenderas inte. Qste500TM har hög hållfasthet men relativt dålig formbarhet, vilket kräver en större böjradie. Den är mer lämplig för enkla till medelstora komponenter (t.ex. chassibalkar), medan komplexa stansningsdelar bör välja Qste380TM eller Qste420TM.
4. Vad motsvarar Qste460TM i europeiska standarder?
Den europeiska motsvarigheten till Qste460TM ärS460MC(EN 10149-2 standard, materialnummer 1.0982), som har samma sträckgräns (större än eller lika med 460 MPa) och termo-mekanisk bearbetning, lämplig för gränsöverskridande fordonsprojekt.
5. Vilken kvalitet är den mest kostnadseffektiva-för fordonskonstruktionsdelar?
Qste420TM är den mest kostnadseffektiva-. Den balanserar styrka, formbarhet och kostnad, lämplig för de flesta medelbelastade fordonskonstruktionskomponenter (t.ex. chassitvärbalkar, dörranti-kollisionsbalkar), och är den mest använda typen av de fyra.
6. Kräver de fyra kvaliteterna olika svetsprocesser?
No. All four grades have excellent weldability and can use the same welding processes (spot welding, CO₂ gas shielded welding). The only difference is that Qste460TM and Qste500TM may require slight preheating for thick sheets (>10 mm) för att undvika svetssprödhet.
7. Vad är tjockleksintervallet för de fyra stålplåtarna?
All four grades are available in thicknesses of 1.5~12.0mm, with width up to 1600mm, suitable for various automotive structural components. For thickness >8 mm minskar den lägsta sträckgränsen med 20 MPa.

